K jubileu...

 

      Život človeka meriame desaťročiami a jeho hodnotu činmi a skutkami. Vždy, keď sa zaokrúhlia, tešíme sa s ním, blahoželáme mu.

Jubileum školy je významnou príležitosťou  zahľadieť sa do rokov minulých. Je vzácnym okamihom spomínať, hodnotiť, stretnúť sa s tými, ktorí v škole rástli, boli s ňou spätí ako žiaci, pedagógovia, zamestnanci. Mnohých odvial čas do iných kútov sveta, iní  nie sú už medzi nami. Všetci spoločne však tvoríme jej históriu a súčasnosť.

 Za uplynulé roky sme vytvorili spoločné dielo nemalej hodnoty. Dali sme výchovu a vzdelanie mnohým generáciám, pripravili sme ich na budúce povolanie i  do života. Prežili sme s nimi míľnik detstva, s láskou sme im odovzdali časť seba, svojho srdca a vzácne pedagogické majstrovstvo.

Uplynulo 60 rokov, keď prví žiaci zasadli do lavíc tejto školy.

S hrdosťou môžem povedať, že všetky desaťročia existencie školy boli rokmi neúnavného úsilia, systematickej práce so žiakmi a pre človeka.

 Škola prešla mnohými premenami, jej bránou prešli tisíce žiakov, vyše sto pedagógov a zamestnancov. Výsledky jej práce sa nerodili ľahko. Tradícia, dobré a poctivé meno školy pre ďalšie generácie pedagógov boli veľkým záväzkom.

 Kráčali  sme v šľapajach našich predchodcov, budovali sme školu prosperujúcu, kráčajúcu s novou dobou a požiadavkami spoločnosti. Či a do akej miery  sa nám to darilo, môžu posúdiť absolventi našej školy, celá verejnosť.

Roky prešli ako mávnutím čarovného prútika. Ďakujem všetkým, čo školu budovali, tvorili. Všetkým, čo žili v nej i pre ňu. Stala sa pre nás  druhým domovom a celým životom.

 

 

Významné medzníky a udalosti v živote školy ....

1946          Povereníctvo školstva a národnej osvety so súhlasom

Povereníctva financií rozhodlo o zriadení Štátnej meštianskej školy s platnosťou od 1. 9. 1946. 22.9. bola škola slávnostne otvorená. Počet žiakov v dvoch triedach bol 98. Vyučovalo sa v Penzióne II. Na Hviezdoslavovej ulici. Riaditeľom sa stal Augustín Naďovič.

1947          20. 9. sa začína vyučovať v novej školskej budove, v bývalom

SOU-chemickom .. Riaditeľom bol Vladimír Gašparovič.

1948          Názov školy sa zmenil na Stredná škola vo Svite. Školská

dochádzka 9 rokov.

1949          Riaditeľom Albert Zachar. Škola nadviazala družbu so Strednou

školou v Českej Tfebovej.

1951           1.2.názov našej školy I.deväťročná škola.

1953           1.9.spojením l. a 11.deväťročnej školy vznikla Osemročná škola,

riaditeľom Barnabáš Tkáč.

1954           15.2. rozdelenie škôl, škola dostala názov II.osemročná stredná

škola, riaditeľom opäť Albert Zachar.

1955          Obnovila a prehÍbila sa patronátna činnosť n.p.Tatrasvit.

1959           1.9. riaditeľom školy sa stáva Ján Hric.

1960          V máji žiak 6.ročníka Aladár Róth zachránil život trojročnému

dievčatku. Po prvýkrát žiaci dostali učebnice a školské potreby zdarma.

1970          Dňa 6.1. sa začalo v novej budove na Ulici mieru vyučovanie.

Škola mala 26 tried a 703 žiakov 1.-9.ročníka. Vapríli sa v školskej jedálni začali vydávať prvé obedy. Žiaci začali využívať jazykové laboratórium v októbri.

1974          Bola zriadená matematická trieda. Od 2.12. 1974 riaditeľom

Jozef Kotora.

1976          Prechod na novú koncepciu vzdelávania 1.-4., 5.-8.ročník .

Povinná desaťročná školská dochádzka. Otvorená športová trieda so zameraním na basketbal.

1981          Učitelia svojpomocne vybudovali sklad materiálu pre školské

dielne.

1989          Ukončenie rekonštrukcie druhej časti spojovacích chodieb.

1990          Dňa 16.2.1990 riaditeľkou školy Luďa Szabová.

1992          V réžii Márie Čefnajovej začala písať svoju históriu "vianočná

besiedka." Otvorená trieda s rozšíreným vyučovaním nemeckého a anglického od 5.ročníka.

 

 

 

 

 

1994          Projekt Škola podporujúca zdravie - zapojenie sa do národnej

siete škôl.

1995          Trieda s jazykovým variantom výuky cudzích jazykov od

tretieho ročníka.

1996          Vytvorenie detašované ho pracoviska školskej psychologičky na

škole.

1998           Právna subjektivita k 1.1.1998. Rekonštrukcia výmenníkovej

stanice. Športová trieda chlapcov so zameraním na basketbal a futbal. Základná škola má opäť deväť ročníkov.

2001          Od 1.ročníka cudzí jazyk povinne.

2002          Dňa 1.7.2002 novým zriaďovateľom školy Mesto Svit.

2003          Dve učebne programovania, pripojenie školy na internet.

2004          Normatívne financovanie školy. Vytvorenie web ovej stránky

školy zs@mierusvit.edu.sk

2005            Zmena názvu ulice školy na Mierová.

 

 

 

 

 

 

 

1. trieda Štátnej meštianskej školy vo Svite šk. rok 1946 -1947

 

 

Created by DPE, Copyright IRIS 2005

Poznali školu a žili v nej

 

 

 

1984               

   Mgr.Andrea Oravcová /bývalá žiačka/                                       

Pri spomienke na moju ZS sa mi vybavujú svetlé chodby, pekná trieda a spája sa mi tiež s menom p. uč.Bendíkovej s ktorou som prežila ako členka detského divadelného súboru veľa pekných a nezabudnuteľných chvíľ. Nacvičovania divadielok v Kultúrnom dome, cestovanie po rôznych mestách východného Slovenska a tiež natáčanie detskej relácie v STV - Košice, kde sme predviedli úryvok našej hry a boli sme celému Slovensku predstavení ako mladí detskí umelci. Som vďačná bývalým učiteľom za získanie skúseností, ktoré využívam i dnes v mojom povolaní.

Ing. Vladimír Rusnák /prvý žiak/

V začiatkoch to bola lenjednotriedka,v terajšej osobitnej škole,kde sa v jednej triede učili deti od 1. do 5. ročníka, starších žiakov, ako v 5. ročníku vozil p. Papp upravenou el. károu do Popradu. Potom v 46. roku bola otvorená Stredná škola - Meštianska škola, kde bol neskôr riaditeľom p. Gašparovič a učila nás jeho p.manželka.

Ján Marton /bývalý učiteľ/

Tieto slová by mali prezentovať chvíle, na ktoré si rád spomínam. Na túto školu som prišiel ako tr.učiteľ 6.A triedy kde bolo 44 žiakov. Boli to deti zo Svitu, Batizoviec, Gerlachova, Nižnej Šuňavy a z Lučivnej - sanatória. Deviaty ročník ukončilo 43 žiakov, z toho bolo 14 vyznamenaných.

V tej dobe sa veľmi preferovali práce na pozemku. So súhlasom mesta nám bol pridelený veľký ohradený pozemok, kde sme sa pustili do pestovania ovocných stromkov. Chlapci zo Šuňavy priniesli niekoľko plániek, z ktorých sme vybrali jadierka a vypestovali sme malé stromčeky. Vrúble 5-ich druhov jabloní sme nakúpili v Klčove a s deťmi sme preštepili tieto stromčeky, ktoré sme aj predávali, a tak získavali peniaze do pokladne ZRPŠ.

Ján Hric, promo pedagóg /bývalý riaditeľ/

Do Svitu som prišiel roku 1953, keď bola jedna škola umiestnená v dvoch budovách - na Hviezdoslavovej a tiež na Komenského ulici. V roku 1959 som bol vymenovaný za riaditeľa na Hviezdoslavovej ulici a v roku 1964, ked bol uskutočnený i slávnostný výkop novej školy, som bol gestorom nad výstavbou tejto školy, ktorú sme otvorili roku 1970. Nakoľko táto škola bola novo vystavená, dostal som povolenie na nákup nových pomôcok. Takto sme mali školu, na ktorú sa chodili pozerať všetky dôležité delegácie nielen z Československa, ale aj zo zahraničia.

                                                                                               

Mgr. Eva Mrštinová /bývalá žiačka/

Základná škola - prvá spomienka je, že zvláštnym spôsobom som sa od 5.ročníka vždy nachádzala v triede, ktorú označovali ako najhoršiu na škole ...

Druhá spomienka patrí dvom pani učiteľkám - p. Ujházyovej a p.

Fabišíkovej. Boli to úžasné osoby, ktoré nekričali, nevyhrážali sa, nevysmievali sa z nikoho v triede. Svojou láskavosťou, neurážlivým humorom a úctou preukazovanou nám, si dokázali získať srdcia a sympatie aj takých darebákov, akými sme celé tie roky boli.

Mgr. Jozef Kotora /bývalý riaditeľ!

Po dostavbe novej školy v roku 1970 sa vo Svite prestalo vyučovať na dve zmeny. Škola svojím vybavením patrila medzi najmodernejšie v okrese. Učiteľský kolektív bol veľmi mladý. Záležalo nám na dobrých vzťahoch so žiakmi a ich rodičmi. Tešilo nás, že sme mali každoročne viac ako 100 prvákov. Veľkú pozornosť som venoval materiálnemu zabezpečeniu výchovno-vzdelávacieho procesu. Svojpomocne sme vybudovali skleník, sklad náradia na pest.práce a učebňu v prírode. Za veľmi zložitých podmienok sa nám podarilo zrekonštruovať nevyhovujúce a nevykurované spojovacie chodby školy. Popri práci sme nezabúdali na rôzne spoločenské podujatia, zájazdy, na ktorých sa zúčastňovali pracovníci i s rodinnými príslušníkmi, čím sa kolektív utužoval.

Veronika Žoldáková /bývalá !žiačka!

Skutočnosť, že spolu so mnou i mojimi spolužiakmi oslavuje v tomto roku jubileum i škola, ktorej sme vždy priraďovali prívlastok "horná", je pre mňa tak trochu prekvapujúca a zároveň milá.

l keď si mnohé etapy detstva z nepochopiteľných dôvodov nepamätám, určite nikdy nezabudnem na moju zlatú prvú triednu učiteľku v l.ročníku. Bola ňou p. Kovalčíková ( odišla do Košíc). Nezabudnem na láskavé pani učiteľky Benešovú, Rusyniakovú, ale i na prísneho pána riaditeľa Hrica, slovenčinárku pani Hudákovú či dejepisárku pani Vranovú. Nemôžem tu nespomenúť pani Valiku Bendíkovú ajej zásluhu na objavení môjho talentu a formovaní mojej záľuby, ktorá prerástla až do povolania. S odstupom času viem, že tí láskaví, ale zároveň najprísnejší, nám dali najviac.

S úsmevom si spomínam, ako sme sa s radosťou pred 9.ročníkom sťahovali do novučkej a krásnej školy.

 

Mojej škole želám, aby mala i naďalej dosť detí, ktoré kvalitne pripraví na ďalšie štúdiá a ktoré budú, tak ako ja, s láskou spomínať na roky v nej strávené.

 

 

Created by DPE, Copyright IRIS 2005

 

 

Kiež by som buď dokázal viac, alebo chcel menej!

Ale zatiaľ čím viac napredujem, tým môžem vidieť vždy ďalej, a nemôžem nedychtiť po tom ďalšom, dokonalejšom a lepšom.

J. A. Komenský

Bývalí riaditelia školy:

Augustín Naďovič, 1946 - 1947, Štátna meštianska škola, Stredná škola Vladimír Gašparovič, 1947 -1950, Stredná škola

Albert Zachar, 1950 - 1959, I.deväťročná škola, II.osemročná stredná škola Ján Hric, 1959 - 1974, II.osemročná stredná škola, ZDŠ

JozefKotora, 1974- 1990, ZDŠ, ZŠ

Luďa Szabová, 1990, ZŠ/ od r. 1997 má 9 ročníkov /

 

Prvý učiteľský zbor:

AugustínNaďovič Janka Naďovičová Štefan Čirský

 

Profilácia školy v súčasnosti:

 

-humanizácia a demokratizácia výchovy s dôrazom na optimalizáciu vývinu osobnosti žiakov,

-kvalita výchovy a vzdelávania s cieľom úspešného prijatia žiakov na stredné školy zo 4.,8. 9.ročníka, plnenie profesijných zámerov žiakov,

-výuka cudzieho jazyka od 1.ročníka povinne, varianty rozšíreného vyučovania cudzieho jazyka a športovej prípravy v 5.-9.ročníku,

 -systematická práca s talentovanými žiakmi a ich úspešné zapojenie do vedomostných, spoločenskovedných, umeleckých športových súťaží, -projekty Zdravá škola, Kým nie je príliš neskoro, Otvorená škola, Cesta, Živá história, projekty environmentálnej výchovy, informačných technológií - Infovek, eSlovakia, Zachráňme les, Za čistotu školských dvorov a ihrísk.

 

Z úspechov našich žiakov

Sústavná práca s talentovanými žiakmi priniesla každý rok veľa radosti z úspechov, zadosťučinenia a presvedčenia, že raz vo svojom profesijnom živote využijú a zúročia vedomosti, zručnosti a talent, ktoré vložili do vedomostných, umeleckých a športových súťaží.

Prírodovedné sút'aže: Pytagoriáda, matematická, fYzikálna, chemická, biologická! Poznaj a chráň /, geografická olympiáda, Miniprog, Mladý technik, Pikomat, Pikofyz, Liečivé rastliny, Matematický klokan, Matmix.

Popredné umiestnenia našich žiakov v celoslovenských kolách:

1981 - 4.miesto, Poznaj a chráň /geológia! - Ján Madarás

1982 - 9.miesto, Poznaj a chráň /geológia / - Zdeno Horevaj

 

          11.miesto, Poznaj a chráň / geológia / - Peter Kalakaj

1985 - 3.miesto, Mladý chemik / Incheba / - Martin Gánovský

1986 - 3.miesto, Mladý chemik / Incheba / - Juraj Ujházy

1988 -7.miesto, Miniprog - Rastislav Levrinc

1999 - l. miesto, Mladý elektronik - Valér Ondík

200 l - l.miesto, Pikomat, Vladimír Boža

 

2002 - l.miesto, Pikomat, Pikofyz - Vladimír Boža

           3.miesto, Pytagoriáda - Vladimír Boža

2004 - l.miesto, Pikomat, Miniprog - Vladimír Boža

           2.miesto, Pikofyz - Vladimír Boža

          10.miesto, geografická olympiáda - Gabriel Bujdoš

            2.miesto, Liečivé rastliny - Ján Lopata

            4.miesto, Liečivé rastliny - Dominika Lopatová

2005 - 5.miesto, Liečivé rastliny - Ján Lopata

2006 - 4.miesto, Liečivé rastliny - Ján Lopata

           5.miesto, Liečivé rastliny - Dominika Lopatová

           9.miesto, biologická olympiáda - Dominika Lopatová

           l3.miesto, Created by DPE, Copyright IRIS 2005biologická olympiáda - Ján Lopata

             l.miesto, Matmix - Ján Lopata                                             

Naši žiaci boli úspešnými účastníkmi krajských kôl:

Fyzikálna olympiáda - l4-krát

Matematická olympiáda - 8-krát

Geológia -7-krát

Chemická olympiáda - 3-krát

Geografická olympiáda

 

 

 

Spoločenskovedné a umelecké súťaže

Naši žiaci sa najčastejšie zúčastňovali týchto: olympiáda v ruskom /Puškinov pamätník/, anglickom, nemeckom jazyku, prednes poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín, prednes poézie a prózy v nemeckom jazyku, Literárny a výtvarný Trenčín, Literárny Kežmarok, Štúrov Zvolen - rétorika, Šaliansky Maťko - prednes povesti, Rozprávkové vretienko - prednes rozprávky, Prečo mám rád slovenčinu, Podtatranský slávik, Gaštanček.

Úspechy v celoslovenských kolách:

1958 - 4.miesto, Hviezdoslavov Kubín - Peter Bulík

1966 - účasť, Hviezdoslavov Kubín - Jana Akurátna

1971 - účasť, Hviezdoslavov Kubín - Veronika Iglárová

1972 - I.miesto, Hviezdoslavov Kubín - Ján Bendík

1980 - účasť, Hviezdoslavov Kubín - Andrea Levrincová

1993 - čestné uznania, Literárny Kežmarok - Martin Faix, kolektív 6.C

1994 - účasť, Štúrov Zvolen - Lucia Tomašeková, Vladimíra Hotáková

1995 - 3.miesto, olympiáda nemeckého.jazyka - Martin Faix

1999 - Cena A.Chudobu Ilit.súťaž! - Jana Nosková, Tomáš Mlynár

2000 - I.miesto, Slovo detí llit.súťaž! - Iveta Pitoňáková

            čestné uznanie, Prečo mám rada slovenčinu - Lenka Petríková,

2005 - l.miesto, Gaštanček Ispevl - Monika Králiková

2006 - 3.miesto, Literárny Kežmarok - Barbora Bocková

Úspešné umiestnenia v krajských kolách:

Hviezdoslavov Kubín - 15-krát Puškinov pamätník - 3-krát

 Literárny Trenčín - l -krát

Olympiáda anglického jazyka - l-krát

Výtvarné práce našich žiakov získali mnohé ceny, ocenenia a čestné uznania.

a/ medzinárodné súťaže: Bienále fantázie 9 l ., Lidice,

Shankars international childrens competition IIndia/, Bohúňova paleta, Zelený svet, Dieťa a pes, Likovni svet, Vánoce a Betlém, Človek ajeho práca !Poľskol, Krásná jako kvítka, Zachráňme život pod vodou, Ex libris,

Global enviroment/Tokiol

b/celoslovenské sút'aže: Moyzesovo Požitavie, Najkrajší CvrČek, Nové

 

 

Pinoccchiove dobrodružstvá, Deti a Vianoce, Radosť v rodine, Fifik, Folklór vo farbách, Moja olympiáda, Voda pre život, EKOplagát, Tajomstvá lesa, Hrady a zámky, Mama, otec, chcem žiť v Európe, Namaľuj si zdravie, Ako sa rieka usmieva.

Športové sút'aže

Tradíciu športových súťaží založili učitelia už v prvých rokoch existencie školy. Najskôr žiaci súťažili v zimných športoch -v sánkovaní, korčuľovaní, lyžovaní. Z letných športov to boli najmä behy, plávanie, hádzaná, neskôr volejbal a basketbal chlapcov i dievčat. Medzi prvé úspechy patrilo 3.miesto v kraji v roku 1954, keď dievčatá zabojovali v ľahkoatletickom trojboji na Športových hrách žiakov. V roku 1959 v lyžovaní a v atletike žiaci sa umiestnili v kraji na 2.mieste. Úspešní hádzanári v roku 1973 obsadili v kraji 3.miesto.

Sedemdesiate roky priniesli začiatok veľkých úspechov v žiackom basketbale, v atletike, v skokoch na lyžiach. Tie pokračovali aj v osemdesiatych rokoch a pridal sa k nim dievčenský volejbal. V deväťdesiatych rokoch kraľovali opäť atletika, chlapčenský basketbal a bežecké lyžovanie dievčat. Šesť rokov tretieho tisícročia bolo najúspešnejších pre basketbal chlapcov, bežecké lyžovanie chlapcov a dievčat, pre atletiku, futbal a cezpoľný beh. Úspechy v okrese zaznamenal aj volejbal chlapcov a dievčat a dievčenský basketbal.

Za týmito výsledkami v športe stoja pedagógovia a tréneri, rodičia, ktorí sa obetavo venovali deťom a mládeži.

Najväčšie športové úspechy našich žiakov:

1974      2. miesto, majstrovstvá Slovenska v basketbale žiakov ZDŠ

1975      3. miesto, majstrovstvá Slovenska v basketbale žiakov ZDŠ

              5. miesto, majstrovstvá Slovenska v basketbale žiačok   SBA   

1976      majstri Slovenska v basketbale žiakov ZDŠ

1979      2. miesto, majstrovstvá Slovenska v skokoch na lyžiach     

                Vladimír Repka

1980      4. miesto, majstrovstvá Slovenska v basketbale žiakov ZŠ

1981      majster Slovenska v skokoch na lyžiach - Vladimír Repka

               majstri Slovenska v skokoch na lyžiach družstiev - Vladimír 

               Repka, Ľubomír Repka, Peter Pristaš

1981      atletika, slovenský rekord v behu na 60m - Eva Gemzová 3.

               miesto, majstrovstvá Slovenska v basketbale žiakov ZŠ   1982        majstri Slovenska v basketbale žiakov športových tried

              2. miesto, majstrovstvá Slovenska v basketbale žiakov

1984        ZŠ majster ČSSR v behu na lyžiach - Štefan Lengyel

 

 

1993           majsterky SR v bežeckom lyžovaní klasicky - Anna

Pastrnáková, Oľga Pastrnáková

1994           3. miesto v behu na 800m, majstrovstvá SR v atletike - Anna

Pastrnáková

1996          2. miesto, majstrovstvá Slovenska v basketbale žiakov ZŠ

atletika, majsterka SR v sedemboji - Lucia Tomašeková

1999           majstri SR v minibasketbale - 5. roč. športová trieda

2. miesto, majstrovstvá SR v basketbale žiakov ZŠ

2.  miesto, majstrovstvá SR v karate - Lenka Pekarčíková

3.  miesto v štafete, mctistrovstvá SR v bežeckom lyžovaní - Eva Štrbková

2000          majstri SR v minibasketbale - 6. roč. športová trieda

2. miesto, majstrovstvá SR v minibasketbale- 5.roč.šport. trieda 2.miesto, majstrovstvá SR v basketbale žiakov ZŠ - Kalokagatia

2001           majstri SR v minibasketbale - 6.roč. športová trieda

2. miesto, majstrovstvá SR v basketbale žiakov - 7 .roč. športová trieda

4. miesto, majstrovstvá SR v basketbale žiakov ZŠ

2002          majster SR v bežeckom lyžovaní voľne 4km - Martin Faix

majster SR v bežeckom lyžovaní voľne 5km - František Michalica

2. miesto družstva, majstrovstvá SR v bežeckom lyžovaní ­Martin Faix, Pavol Faix, František Michalica,Peter Mlynár

2.miesto, majstrovstvá SR v basketbale žiakov športových tried 3. miesto, majstrovstvá SR v basketbale žiakov ZŠ - Kalokagatia

2003          majster SR v bežeckom lyžovaní klasicky 5km - Martin Faix

2. miesto, majstrovstvá SR v bežeckom lyžovaní voľne 4km ­Martin Faix

3. miesto, majstrovstvá SR v cezp.behu - Martin Faix, Pavol Faix, Peter Mlynár

2004          majster SR v bežeckom lyžovaní voľne 6km - Martin Faix

2. miesto, majstrovstvá SR v bežeckom lyžovaní voľne 3km ­Silvia Michalicová

4. miesto, majstrovstvá SR v basketbale žiakov ZŠ - Kalokagatia

                 2005 2. miesto, majstrovstvá SR v basketbale žiakov ZŠ

Krajské kolá - umiestnenie:

Atletika – 10-krát

Cezpoľný beh – 3-krát

Futbal – 1-krát

Volejbal – 1-krát

 

Projekty, výchova mimo školy, krúžková a záujmová činnosť

Zapojenie školy do projektov:

 

Textové pole: Cesta
Infovek 
eSlovakia
Za čistotu školských dvorov a ihrísk 
Čisté hory 
Euroregión Tatry- Zakopané 
Stop drogám 
Strom života 

Zdravá škola

Kým nie je príliš neskoro

Modré z neba

EKOotázniky

Otvorená škola

Školy pre budúcnosť

Školské dvory

Zachráňme les

 

Škola za desaťročia viedla žiakov k rozvíjaniu záujmov i mimo vyučovania. Dostatočný priestor k tomu dávali pedagógovia, ktorí na škole viedli rôzne záujmové útvary, prezentovali svoj program na verejnosti, v súťažiach umeleckej tvorivosti:

·        divadelný krúžok nacvičoval každoročne divadelné hry,

·        spevácky krúžok Iskrička, školský spevácky zbor úspešne reprezentovali školu,

·        krúžok nefolklórnych tancov Zornička reprezentoval školu moderným tancom,

·        žiaci vydávali školské časopisy rôznych názvov, literárne zborníky, v ktorých uverejňovali svoje literárne prvotiny.

Na škole každoročne pracovali krúžky prírodovedného, spoločenského, umeleckého, technického zamerania. Pedagógovia viedli krúžky nielen v škole, ale i v Dome pionierov, v dnešnom Centre voľného času, v materskej škôlke.

Aktívne využitie voľného času podporovali aj športové kluby a oddiely, ktoré sústreďovali talentovaných chlapcov a dievčatá do školského športového strediska v basketbale, bežeckom lyžovaní, futbale a v atletike. Po celé desaťročia škola živo spolupracovala so všetkými školami v meste, v práci, úlohách a cieľoch ju podporovali predstavitelia mesta. Zástupcovia podnikov a organizácií mesta formou materiálnej a technickej pomoci ochotne prispievali kjej každodennej spokojnosti a nerušenej prevádzke. Obetavosť a práca rodičov pre školu vo veľkej miere prispeli ku kvalitnej práci a životu v nej. Škola, jej pedagógovia a žiaci môžu spokojne vykročiť do ďalších rokov svojej existencie.

 

 

 
Športové triedy - história a súčasnost'

 

Škola žila športom od svojho založenia. Popredné umiestnenie v okresných, krajských, celoslovenských 

 i medzinárodných súťažiach a turnajoch, získavali družstvá hádzanárov, volejbalistov, basketbalistov

a i     basketbalistiek, stolných tenistov, atlétov a atlétiek, lyžiarov a skokanov na lyžiach.

Povzbudení športovými úspechmi basketbalistov /majstri Slovenska/, basketbalistiek, hádzanárov, atlétov v rokoch 1972 -1976 po prvýkrát v histórii školy bola otvorená v 6.ročníku športová trieda so zameraním na basketbal chlapcov. V šk.roku 1982/83 športové zameranie na chlapčenský basketbal doplnili dievčatá klasickým lyžovaním. Triedy zanikli v roku 1988, aj keď školské športové strediská fungovali naďalej.

Tradícia športových tried sa obnovila v šk.roku 1998/99 spoluprácou školy s Futbalovým oddielom a Basketbalovým klubom Chemosvit. Basketbalisti už prvom roku svojej existencie sa stali majstrami Slovenska pod vedením trénera Mgr. Jána Ryšu, nasledujúci rok ho obhájili.

V roku 2002 vmikol basketbalový oddiel dievčat pri MŠK Svit a dievčatá doplnili športovú triedu so zameraním na basketbal pod vedením Mgr.Jána Ryšu ako trénera.

Ku školským strediskám v basketbale, futbale pribudlo stredisko v atletike pod vedením Mgr.Ladislava Potočného. Atléti sa začlenili i do športových tried. V súčasnosti na škole sú dve triedy s rošíreným vyučovaním športovej prípravy, a to v ôsmom a deviatom ročníku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                   Kolektív prevádzkových pracovníkov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                          Kolektív pracovníkov školskej jedálne

 

 

                 Pedagogickí pracovníci na škole od roku 1946

 

Augustín Naďovič

Janka Naďovičová

Štefan Čirský

Vladimír Gašparovič

Helena Gašparovičová Magdaléna Korvínová Zuzana Bieliková

Valéria VácIavíková

Gizela Javorčíková

Marta Judita Dóbisová

 Lenka Miertušová

Milan Bobula

Branislav Pivko

Mária Miškovičová Albert Zachar

Matilda Zacharová

Anna Vaksmandská Barabáš Tkáč

Ján Špacír

Zuzana Špacírová

Zlata FrIičková

Zdenka Rysová

Peter Korvín

Elena Korvínová

Alžbeta Polanská

Anastázia Kyselicová

Elena Klocková

MartaKrivošová Michal Kožuško

Anna Kalafutová

Mária Schmidtová Helena Halušková

Ján Hric

Pavol Ivan

Irena Kožušková Elemír Jakócs

Júlia Černá

Elena Setteyová

Mária Ujházyová

 

 

Elena Tkáčová

Irena Kepičová

Valéria Bendíková Helena Bajtošová

Emília KoIlárová Gertrúda Hricová

 Anežka Matejová

Mária Fabišíková

Ján Michalko

Ján Marton

Magdaléna Vranová

 Božena Capuliaková

Anna BarIová

Viktor Tomčovčík

Mária Zummerová

Žofia Berešová

Margita Hudáková

Alžbeta Jakócsová

Mária Černajová

Irena Kovalčíková

Margita Lacová

Klára Husová

Jaroslav Hus

Eva Lukášiková Imrich Kováč

Eva Chrobáková

Mária Chovancová

Ján Matis

Mária Ondrušková

Michal Multáň

Vladimír Krasnkutskij Malvína Benešová

Žofia Rusyniaková

Jozef Kotora

Ľudmila Holicová

Juraj Novák

Anna KoIlárová

Alžbeta Pitoňáková

Stanislav Strapek

 

 

  Ľudmila Jurčová

 Michal Paško

Ján Skokan

Rudolf Paulovič

Terézia Balážová

Štefan Molokáč

Edita Jančanská

Mária Popovičová Vladimír Perlička

Mária Kozáková Bohumil Tichý

Mária Jakubišinová

Oľga Wurfelová

Juraj Galata

Ján Ryša

Mária Krištofičová

 Július Stano

Rudolf Abrahám

Viera Držiaková

Oľga Kalnová

Valéria Šmihulová

Mária Kundisová

Jana Lenártová

Justína Kondulová Helena Šestáková

Alica Česalová

Gabriel Valtoš

Mária Šramková

Viera Fudalyová

Viera Mátrayová

Dušan Lupták

MáriaKarabínová

Mária Ligová

Eva Šidlovská

Daniela Zeleňáková

Mária Zaliberová

Magdaléna Dovjaková Vladimír Fric

Kveta Ledecká

Iveta Bartková

Anna Petríková

Zuzana Macková

Mária Gordanová

Eva Smižanská

Marta Valková

Marta Vojtková

Ivetta Paulovičová

Karol Šramko

Hedviga Multáňová

Rozália Gromadová

Anna Garajčeková

Edita Olekšáková

Mária Jančiarová

Marta Štrbianová

Alžbeta Matonoková

Anna Šabáková

Alžbeta Schreiberová

Mária Martinková

Juraj Matejsko

Ružena Levrincová

Jozefa Fraňková

Viera Sendecká

Ján Bakalár

Ladislav Potočný

Mária Gejdošová

Renáta Lompartová Michal Brezina

Milan Šifra

Anna Pekarčíková

Oľga Podhajecká

Janka Kissová

Lenka Smolková

Janka Vrbenská

Jadwiga Kepková

Andrea Andrejková

Žaneta Hanzelyová

Jana Janáčková

Martina Kocmundová

Daniela Pavlicová

 

 

Zdena Šramová

Peter Kubík

Lud'a Szabová

Gabriela Smolárová Jarmila Pavliščšáková Elena  Berezovskijová

Elena Szabadsalášiová Zdena Luskonová

Daniela Švarcová

Marta Kotorová

Viera Matušeková Mária Plučinská

Soňa Sabová

Ján Kupčík

Ján Krajčovič

Juraj Majlát

Mária Sameková Božena Lacková Mária Hudáková Elena Knižková

Anna Bohmová Adriana Glucková Anna Dudžáková

Anna Dovicová

Juraj Dziviak

Ildikó Takáčová

Peter Oravec

Jarmila Rišová Zuzana Wolfová Mária Faixová Martina Dikantová

Peter Klempa

Dana Házyová

Janka Jamá

Jozefina Beňušová

Rudolf Rabatin

Zuzana Fridmanová

Miroslava Nestorovičová

Drahomíra Cimbalistová

Silvia Karabínová

Deana Žilinčíková

Alena Dóczyová

 Eleonór  Habláková

 Alena Rokošná

Iveta Ivanová

Mária Šalingová

Erika Kuchárová

Bronislava Majlátová

 Danica Božová

Zuzana Bujňáková

Blažena Lopatová

Vladislava Pisková

Mária Tarcalová

Karol Maliňák

Kamil Povrazník

Alica Melová

Zuzana Kubošiová

Eva Repôňová

Zuzana Legutká

Anna Hoššová

Ľubica Matisová

Veronika Kováčiková

 Katarína Krempaská

Viera Martančíková

 Ružena Gurková

Jana Pavelčáková

Emília Dorková

Kvetoslava Ištvanková

Erika Dugasová

Adriana Zahoranová

 Miriam Sunitrová

Lucia Králiková

Mária Pluhárová

Alena Čechová

Vincent Seman

Oľga Chmúrová

Mária Kleinová

Ingrid  Ondrušková